HIPERSZONIKUS BURKOLATI HAJTÓMŰVEK

CÉL A KONKRÉT FEJESZTÉSEK SZEMLÉLTETÉSE EGY ÚJ TÍPUSÚ TERVEZÉS ELINDÍTÁSA ÉRDEKÉBEN KIEMELVE A HIPERSZONIKUS REPÜLŐESZKÖZÖK FEJLESZTÉSI LEHETŐSÉGEIT

NATO K+F

A honlapon lévő kutatási téma beillesztése a NATO RTO által irányzott technológiafejlesztési célkitűzéseibe

 valamint új kutatási panel kialakításának igénye

 

NATO Kutatási és Technológiafejlesztési Szervezete (Research and Technology Organization - RTO) a NATO-n belül az egyetlen olyan szervezet, amely a védelmi célú kutatást és technológiafejlesztést állítja tevékenységeinek középpontjába. Rendeltetése az együttműködésen alapuló kutatás és információcsere irányítása és segítése. Feladata az, hogy támogassa a nemzetek védelmi célú kutatásainak és technológiafejlesztéseinek fejlődését és hatékony alkalmazását a szövetség katonai követelményeinek teljesítése érdekében, hogy fenntartsa a vezető szerepet a technológia területén, és hogy tanácsokkal szolgáljon a NATO és a nemzetek döntéshozói számára. Rendeltetésének teljesítésében az RTO-t nemzeti szakértők széleskörű hálózata segíti. Munkája során egyeztet a kutatásban és technológiafejlesztésben érintett és érdekelt más NATO-testületekkel.

Az RTO tevékenységét az Észak-atlanti Tanács (North Atlantic Council - NAC) felügyeli a Katonai Bizottságon (Military Committee - MC) és a Nemzeti Fegyverzeti Igazgatók Értekezletén(Conference of National Armaments Directors - CNAD) keresztül.

Az MC ajánlásokat dolgoz ki a NATO politikai szervei számára a közös védelmet illetően szükségesnek ítélt intézkedésekre vonatkozóan. Fő feladata a katonai elvekkel és stratégiával kapcsolatos iránymutatás és tanácsadás. A katonai kérdéseket illetően segíti a NATO főparancsnokait, felelős a szövetség katonai tevékenységeinek általános vezetéséért az Észak-atlanti Tanács felhatalmazásával, valamint az MC ügynökségeinek hatékony működésért.

A CNAD a NATO tagországai közötti fegyverzeti együttműködésért felelős szerv. Rendszeres üléseinek napirendjén a NATO erői számára szükséges fegyverzet és felszerelés fejlesztésének és beszerzésének politikai, gazdasági és műszaki vonatkozásai szerepelnek. A CNAD tevékenységét haderőnemenkénti fegyverzeti csoportok segítik.

 

 A szervezeti struktúra

Szervezeti felépítését tekintve az RTO-t a Kutatási és Technológiafejlesztési Tanács (Research and Technology Board - RTB), a Kutatási és Technológiafejlesztési Ügynökség (Research and Technology Agency - RTA), valamint 7 panel alkotja.

A vezetés szintje

Az RTO-n belül a Kutatási és Technológiafejlesztési Tanács a legmagasabb szintű elvi irányító testület.

A testület feladata a NATO védelmi célú kutatási és fejlesztési stratégiájának kidolgozása és a programok végrehajtásának felügyelete. Az 1999-ben elfogadott stratégia három sarkalatos eleme a következő:

  • Segítség adása a NATO igényeinek időben történő megfogalmazásához és kielégítéséhez, kimagasló szintű kutatás és technológiafejlesztés a NATO és a tagországok számára.
  • A védelmi technológiák rugalmasságának és megújításának biztosítása.
  • Közös szemlélet kialakítása a NATO K+F tevékenységéhez.

Minden NATO-tagország legfeljebb három fővel képviseltetheti magát az RTB-ben, de minden ország csak egy szavazattal rendelkezik. A képviselők személye a kormányzati, az ipari vagy a felsőoktatási szférából kerülhet ki, s minden esetben a nemzeti kormányok jelölik ki őket. Az RTB-ben a döntések konszenzussal születnek. Az RTB-nek hivatalból tagjai a NATO fő parancsnokainak, ügynökségeinek és testületeinek képviselői. Az RTB évente két ülést tart. Ez a képviseleti rendszer érvényesül a panelek szintjén is.

A panelek

A kutatás és technológiafejlesztés teljes spektrumát jól elkülönülő témakörökhöz szervezett un. panelek fedik le. A panelek fő funkciója a tervezés, a technikai iránymutatás, a projektek kezdeményezése és a forrásokkal való gazdálkodás az adott panel területén. Ezek a panelek a nemzeti képviselőkből, a NATO más szerveinek (pl. Nemzetközi Katonai Vezérkar, a Szövetséges Hatalmak Atlanti-óceáni Legfelsőbb Parancsnoka, a Szövetséges Hatalmak Európai Legfelsőbb Parancsnoksága) és ügynökségeinek (pl. a NATO Konzultációs, Vezetési és Irányítási Ügynöksége), továbbá a kormányzatok, az ipar és a felsőoktatás képviselőiből, valamint elismert tudósokból állnak. A panelek ezen kívül kommunikációs kapcsolatot is jelentenek a katonai felhasználók és más NATO-szervek felé.

 

Az RTB felügyelete alatt az alábbi 7 panel tevékenykedik:

 

AVT

               Applied Vehicle Technology

HFM

               Human Factors and Medicine

IST

               Information Systems Technology

MSG

               Modelling and Simulation Group

SAS

               Studies, Analysis and Simulation

SCI

               Systems Concepts and Integration

SET

               Sensors and Electronics Technology

 

Ezek közül elméleti (tanulmányok készítése) és a későbbiekben mint kísérleti fejlesztésként megjelenő kutatások köre panelenként:

 

"Az Alkalmazott Járműtechnológia Panel (AVT)

Applied Vehicle Technology

E panel célja, hogy a megfelelő technológiák korszerűsítésével növekedjen a járművek, azok meghajtásainak és energiarendszereinek teljesítménye, biztonsága, s csökkenjen a velük kapcsolatos költség. A panel az új és régi rendszerek szárazföldi, tengeri, légi és űrbeli viszonyok között működő járműveivel, hajtóműveivel és energiarendszereivel kapcsolatos technológiai kérdésekkel foglalkozik. Néhány jellemző tématerület ezeken belül: konfigurációs áramlástan, zaj- és rezgésvédelem, szerkezeti és nem szerkezeti anyagok, környezeti hatások, hajtóművek vezérlése és a tolóerő irányának változtatása, hajtóanyagok és égésfolyamat, tesztelési eljárások és műszerek.

 

A Tanulmányok, Elemzések és Szimuláció Panel (SAS)

Studies, Analysis and Simulation

E panel tevékenységi köréhez tartozik működésbeli és technikai természetű tanulmányok készítése, információcsere az operációkutatás terén, ezen belül módszerek és eszközök fejlesztése, valamint fórum biztosítása a műveleti kérdésekkel összefüggő modellezéshez és szimulációhoz. A panel által készített tanulmányok a technológia és a katonai tevékenységek közötti kapcsolatra koncentrálnak. Az elemzések fókuszpontjában az erők és rendszerek műveleti hatékonyságának vizsgálata áll. A szimuláció vonatkozásában a panel a hangsúlyt nem annyira a technikai eszközökre, inkább a műveleti-működésbeli kérdésekre helyezi.

 

A Rendszerkoncepciók és Integráció Panel (SCI)

Systems Concepts and Integration

E panel tevékenységének középpontjában a korszerű rendszerekkel, elképzelésekkel, integrációval, műszaki eljárásokkal és technológiákkal kapcsolatos ismeret és tudás növelése áll az eszközplatformok és működési környezetek széles spektrumára kiterjesztve annak érdekében, hogy biztosítva legyen a műveleti területen alkalmazott eszközök költséghatékonysága. A panelben folyó multidiszciplináris munka kiterjed az integrált védelmi rendszerekre, köztük az (ember vezette és ember nélküli) szárazföldi, légi, haditengerészeti és űrbeli rendszerekre, az ezekhez kapcsolódó fegyverekre és ellentevékenységekre.

 

A Szenzorok és Elektronikai Technológia Panel (SET)

Sensors and Electronics Technology

Ezt a panelt azzal a rendeltetéssel hozták létre, hogy egyrészt segítse elő a technológia fejlődését az elektronika, valamint a passzív és aktív szenzorok területén, hisz azok elválaszthatatlanok a felderítéstől, a megfigyeléstől és a célelfogástól, az elektronikai hadviseléstől, a híradástól és a navigációtól; másrészt járuljon hozzá a szenzorok képességeinek növelését azok integrálásafúziója révén. A panelben folyó tevékenység kiterjed a célról visszavert jelek, a légkörben való jelterjedés vizsgálatára; az elektrooptikai, a rádiófrekvenciás, az akusztikus és mágneses szenzorokra, antennákra, a jel- és képfeldolgozásra, az elektronikai alkatrészekre, a szenzorok megerősítésére és elektromágneses kompatibilitására."

 

 ..................................................................................................................

Valamint új kutatási panel kialakításának igénye:

 

Szükségességét az elvont még teljesen jövőszerűnek tűnő elvi fejlesztések minél gyorsabb realizációs lehetőségének biztosítása indokolja.

 

KATONAI  JÖVŐKUTATÁSI  PANEL

 

Lényege lehetne: olyan teljes körű katonai elvi fejlesztések felsorakoztatása, melyek alap leírást és felhasználási vagy feladat végrehajtási elképzelést is magukban foglalnának. Az ide vonatkozó fejlesztések főként az AVT paneltől abban térnének el, hogy az itt megjelenő fejlesztési elképzelések jóval kevesebb kutatási eredménnyel alátámasztott alappal rendelkeznek vagy még semmilyen alap-alkalmazott kutatási része nincs (egyáltalán nem létezik fizikai formában). Kritérium lenne az ide beérkező tanulmányoknak,hogy az elvi fejlesztések mellé fel legyen vázolva az alap-alkalmazott kutatás menetének lehetősége. Erre azért van szükség, hogy kompetens elbírálás után a gyakorlati kutatások megkezdése is elindulhasson az arra a témára megfelelő már meglévő panelbe átcsoportosítva.

***



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 17
Tegnapi: 35
Heti: 17
Havi: 689
Össz.: 88 477

Látogatottság növelés
Oldal: NATO K+F valamint új kutatási panel kialakításának igénye: KATONAI JÖVŐKUTATÁSI PANEL
HIPERSZONIKUS BURKOLATI HAJTÓMŰVEK - © 2008 - 2024 - burkolatihajtomu.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »